1. Home
  2. Details von News

Details von News

Anreisedatum
Abreisedatum

Aktywnie w Spale, czyli co zobaczyć podczas wycieczki pieszej, kajakowej lub rowerowej.

10 Juli 2023

Wszyscy cieszymy się, że już jest ciepło, dni (w większości) są pełne słońca i wysokich temperatur, zieleń dookoła napełnia optymizmem i radością, a słońce karmi nas swoim blaskiem i motywuje do aktywności. Co robić, co zwiedzić, co zobaczyć kiedy jest się gościem w Spale? Mamy dla Was propozycje trzech wycieczek - pieszej, rowerowej i kajakowej, dzięki którym poznacie trochę historii, zobaczycie piękne miejsca i spędzicie dużo czasu na świeżym powietrzu

Zacznijmy od spaceru, w którym punktem startowym będzie nasz hotel. Zabieramy Was na wycieczkę do słynnej Groty św. Huberta. Jest to dość mało znane miejsce jeśli chodzi o turystów, którzy najczęściej kończą swoje zwiedzanie pod pomnikiem żubra, który swoją drogą jest również ciekawym obiektem. Ale dziś nie o nim. Grotę Świętego Huberta znajdziemy w lesie po drodze ze Spały do Inowłodza. Z naszego hotelu możecie tam bezpiecznie dojść ścieżką spacerową zlokalizowaną wzdłuż drogi. Trasa zajmie wam ok pół godziny, ale jest bardzo przyjemna. Grota św. Huberta to nic innego jak monument z kamieni, ułożony w kształcie pieczary. Ciekawostką jest też polana nieopodal groty. To dawne miejsce spotkań elity z całej Polski i świata, którą zapraszał prezydent Mościcki. Tam znajdował się tzw. "grzybek" przy którym odbywały się dawne "garden party" politycznej śmietanki towarzyskiej. Grota św. Huberta została zbudowana przez spalskich leśników w podzięce dla prezydenta Ignacego Mościckiego , który przywrócił tradycje myśliwskie w Spale. Miejsce powstania tego pomnika też nie jest przypadkowe. Legenda mówi, że w tym właśnie miejscu, car Rosji, który kiedyś rezydował w Spale upolował swojego pierwszego i największego jelenia. Na jednym z kamieni znajdziemy tablicę pamiątkową z brązu wraz z dedykacją. Obecnie oryginał tablicy znajduje się przy spalskim kościele, a na monumencie jest przykręcona replika. Obok groty znajduje się kamień upamiętniający ukochanego psa Pani prezydentowej Mościckiej - Lorda. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, ale jak się pewnie domyślacie to nie jedyna lokalizacja, którą warto zwiedzić. Pomyślcie zatem o spacerze z przewodnikiem. Serdecznie poleca-my naszego lokalnego znawcę historii i wszelkich legend spalskich - pana Tadeusza Pawłowskiego. O kontakt do niego możecie zapytać w recepcji. Pomożemy Wam także zorganizować taką wyprawę z przewodnikiem.

 

Jeśli jednego dnia wybraliście spacer po Spale, to kolejny dzień niech będzie rowerowym. Zapraszamy na wyprawę do Inowłodza. Piękne lasy, świeże powietrze, czysta, szumiąca Pilica to krajobraz, który będzie towarzyszył Wam całą drogę do Inowłodza. Ten z kolei powita Was licznymi zabytkami, piękną przyrodą, gościnnymi mieszkańcami oraz wciąż żywymi tradycjami ludowymi i żyjącym duchem inowłodzkiej cyganerii. To miasto, w którym na każdym kroku znajdziecie coś artystycznego, co przyciągnie Waszą uwagę. Nad miastem dosłownie góruje romański kościół Św. Idziego, który został wybudowany przez Króla Władysława Hermana w 1082 roku. Okazją do ufundowania kościoła były "cudowne" narodziny jego syna, późniejszego króla Polski Bolesława Krzywoustego. Jest to jeden z najstarszych murowanych kościołów w Polsce. Inowłodzki kościółek p.w. św. Idziego doświadczył na przełomie swojej 900 -letniej historii burzliwych kolei losów. Do 1520 roku ta leżąca na urokliwej skarpie Pilicy, ale poza miastem świątynia była kościołem parafialnym dla mieszkańców Inowłodza i okolicznych wiosek. W roku 1520 mieszkańcy Inowłodza otrzymali nowy kościół p.w. św. Michała Archanioła. Kościół p.w. św. Idziego przestał być kościołem parafialnym i jako kościół filialny służył jedynie mieszkańcom okolicznych wiosek. Odprawiano w nim regularnie nabożeństwa aż do roku 1846. Teraz msze święte odprawiane są głównie w okresie letnim, ale za to jest to ukochane miejsce ślubów dla par z całej Polski.

Kolejnego dnia zachęcamy Was do skorzystania z największej atrakcji Spały, czyli spływu kajakowego. Startujecie z przystani w Spale, zlokalizowanej obok mostu, który wiedzie do naszego hotelu. Serdecznie polecamy dłuższą trasę do Zakościela. Dłuższa trasa liczy ok. 10 km. Spływ jest bardzo przyjemny i naprawdę niewymagający. Krystaliczna woda Pilicy zachęca do kąpieli w ciepłe dni. Po drodze możecie zatrzymać się również w Inowłodzu, gdzie na zwiedzenie czekają ruiny zamku zbu­do­wa­nego za ży­cia i pa­no­wa­nia króla Ka­zi­mie­rza Wiel­kie­go. Zbudowany w la­tach 1356-66 peł­nić miał funk­cję sie­dzi­by lo­kal­nej ad­mi­ni­stra­cji i punk­tu obron­ne­go przy gra­ni­cy Pol­ski z pań­stwem ksią­żąt ma­zo­wiec­kich. Za­bez­pie­czał też po­blis­ki gród i ko­mo­rę cel­ną na szla­ku han­dlo­wym, któ­ry w tym miej­scu prze­kra­czał Pi­li­cę. Ostatni właściciele w 1648 ro­ku roz­po­czę­li przy­go­to­wa­nia do na­stęp­nej prze­bu­do­wy, któ­rej jed­nak ni­gdy nie ukoń­czo­no ze wzglę­du na wej­ście do Pol­ski i jej oku­pa­cję przez ar­mię szwedz­ką. Stra­te­gicz­ne po­ło­że­nie zam­ku spra­wi­ło, że kil­ka­krot­nie to­czy­ły się o nie­go za­cię­te po­tycz­ki, co fi­nal­nie do­pro­wa­dzi­ło do je­go znisz­cze­nia. Spała i okolice są pełne pięknych zabytków, które pomożemy Wam odkryć. Z radością pomożemy też zorganizować spływ, spacer z przewodnikiem czy wypożyczenie roweru. Wszystkiego dowiecie się w naszej recepcji, więc serdecznie zachęcamy do korzystania i zwiedzania.

Landkarte zeigen
Newsletter
Subskribieren Sie unseren Newsletter, um mit all den Sonderangeboten und attraktiven Rabatten immer auf dem Laufenden zu sein!
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen