1. Home
  2. Details von News

Details von News

Anreisedatum
Abreisedatum

Sezon na szparagi

19 Mai 2020

Sezon na szparagi trwa w pełni. Choć w tym roku trochę w cieniu epidemii. Warto zatem przypomnieć sobie podstawowe zalety tego przysmaku.
 

 

Te niskokaloryczne (jedynie 18 kcal w 100g) i pożywne warzywa pełne są mikro i makroelementów.  Można znaleźć w nich  m.in. witaminę K, kwas foliowy, aminokwasy czy flawonoidy.

Właściwości szparagów

Przede wszystkim, szparagi posiadają silne właściwości detoksykacyjne, a to za sprawą zawartego w nich glutationu, który pomaga rozkładać czynniki rakotwórcze. Szparagi posiadają zdolność neutralizowania wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie  się naszych organizmów.  Przyczyniają się również do wspomagania naszych organizmów w walce z osłabieniem funkcji poznawczych.  Inne, niewątpliwe zalety tego warzywa to zmniejszanie ryzyka występowania chorób serca oraz wspomaganie układu trawiennego.  Na koniec nie zapominajmy o ich ważnej roli jako afrodyzjaku!

Szparagi w kuchni

Istnieje wiele popularnych sposobów podawania szparagów w gastronomii.   Możemy użyć ich w sałatkach, grillować lub przyrządzić z nich wyśmienite zupy. Ale zawsze najlepiej prezentują się jako samodzielna przystawka, koniecznie z odrobiną sosu holenderskiego.

W naszej restauracji Gęś i Wino podajemy je dodatkowo z odrobiną chrupiącego bekonu oraz sadzonym jajkiem. 

Śpieszmy się! Sezon na te warzywa trwa wyjątkowo krótko.

Karta menu Gęś i Wino.

Landkarte zeigen
Newsletter
Subskribieren Sie unseren Newsletter, um mit all den Sonderangeboten und attraktiven Rabatten immer auf dem Laufenden zu sein!
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen