1. Home
  2. Details

Details

date of check in
date of check out

Lato czeka, razem z latem czeka rzeka - czyli Pilica bez tajemnic.

26 june 2023

Pilica to, jak czytamy we wszystkich źródłach, najdłuższy lewy dopływ Wisły. Swoje źródła ma w okolicach miasta Pilica, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ujście rzeki znajduje się w okolicach wsi Ostrówek koło Warki. Ciągnie się aż przez ponad 325 km i jest niewątpliwie wodną perłą Spały i okolic.

Pilica to jedna z najpiękniejszych i dzikich rzek w Polsce. Przeciętna szerokość koryta wynosi ok. 100 m, natomiast w miejscach, gdzie Pilica jest najszersza, wartość ta wynosi ok. 300 m. W dolnym odcinku doliny Pilicy, na terenie rozciągającym się od Inowłodza do ujścia rzeki do Wisły, został utworzony w 1983 r. Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Pilicy i Drzewiczki”. W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego w latach 1969-1974 wybudowana została tama na Pilicy. Powstał wówczas Zalew Sulejowski - 27-kilometrowy zbiornik wodny, który jest słynny wśród żeglarzy z całego województwa. Nadpiliczne Parki Krajobrazowe chronią najcenniejsze fragmenty doliny Pilicy. Wśród nich znajdują się Przedborski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy i Spalski Park Krajobrazowy.

Pilica jest idealną rzeką do uprawiania kajakarstwa. Praktycznie na całej jej długości są wyznaczone trasy kajakowe, budują się nowe przystanie, a firm organizujących spływy nie zliczy się na palcach jednej ręki. Zakola Pilicy pomiędzy Tomaszowem a Spałą, są wyjątkowo urokliwe, otoczone naturalnymi łąkami, na których gniazdują ciekawe okazy ptaków i drobnych ssaków. Potem kajakarze wpływają w Puszczę Pilicką i płyną przez Rezerwat Spała. Naturalny las objęty ochroną to dawna puszcza, w której polował car, a potem prezydent Mościcki. Warto skorzystać z wiosennych i letnich dni, by wybrać się nad Pilicę i poznać wszystkie jej dobrodziejstwa.

Look at the map
Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco ze specjalnymi ofertami i atrakcyjnymi rabatami jakie przygotowujemy dla naszych czytelników.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close